Vetem pak minuta larg hotelit

PARKU KOMBETAR I BUTRINTIT

Parku Kombetar i Butrintit eshte krijuar ne nentor 2000 dhe gjendet ne skajin jugperendimor te Shqiperise. Parku i cili  eshte shpalur si nje Trashegimi Boterore nga Unesco, eshte nje nga vendet me te rendesishme arkeologjike ne vend qe permbajne objekte te ndryshme dhe struktura te cilat datojne qe nga Epoka e Bronzit deri ne shekullin e 19-te. Nje numer i monumenteve te medha jane ende te ruajtur perfshire muret e qytetit,Pagezimorja antike, Bazilika e Madhe, teatri dhe keshtjellat venedikase. Perveçse arkeologjike mbetet e veshur nga pyje natyrore me nje ekosistem kompleks qe varet nga liqeni i Butrintit dhe kanali i  Vivarit. Eshte ky kombinim i monumenteve historike dhe mjediseve natyrore qe e ben  Butrintitin nje vend unik, nje “peizazh te Monumenteve ‘.

SYRI I KALTER

Eshte nje vend turistik shume i bukur qe ndodhet prane rruges midis Sarandes dhe Gjirokastres ku nga nje burim i kalter me origjine karstike nga Mali i Gjere del nje uje i kristalte. Nga thellesia e burimit uji merr ngjyren e kalter nen rrezet e djellit. Eshtė burimi mė i madh dhe mė interesant ndėr 18 burimet qė shpėrthejnė rrėzė malit tė gjerė. Eshtė shpallur monument natyre. Forma e tij ėshtė ovale e ngjashme me formen e nje syri, shperthen nga toka i erret ne mes dhe i kalter anash. Thellesia e tij eshte teper e madhe arrin drei nė 45 m thellėsi. Ndodhet pėrballė fshatit Krongj, 45 m nėn nivelin e luginės sė Drinos dhe eshtė shkarkim kryesor i malit tė gjerė. Eshtė burim me ujėra tė freskėta dhe te embla i rrethuar me bimesi te dendur dhe me gjelberim te perhershem.

KSAMILI

Atraksioni kryesor jane ishujt e Ksamilit, te cilet mund te vizitohen nga ju me ane te varkave. Ishulli me i afert eshte i vogel por i paster dhe mund te shkohet shume lehtesisht. Restorantet qe jane ndertuar aty ju mundesojne ushqim te fresket te detit si dhe gjithcka ju mund te deshironi.